Vážení klienti,

na této stránce vám představíme to nejlepší, co jsme v Chorvatsku a Slovinsku nejen ochutnali, ale i zažili, co se nám líbí a co bychom i Vám z celého srdce doporučili. 

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše "úlovky" a zašlete své krásné zážitky nebo oblíbené recepty, které jste si přivezli z dovolené.

Přejeme Vám pěkné čtení!

 

Na skok do přímořského letoviska Izola ve Slovinsku

24.10.2018

Pokud zamíříte ke slovinskému přímoří, určitě si najděte chvilku a zastavte se v malebném městečku Izola. Pokud jste ubytováni v městě Koper, vydejte se cyklostezskou podél moře na kole, koloběžce, bruslích či pěšky. Kdysi hlavní tah do Izoly a Portorože, nyní pěší zóna bez aut. O Izole toho bylo již spoustu napsáno, kdysi ostrov, po stržení hradeb a zániku Benátské republiky roku 1797 nově poloostrov. Ospalé, kdysi rybářské městečko se zrána pomalu probouzí, tak neváhejte a začněte svou procházku na začátku promenády, u kaváren a kruhového objezdu (ten poznáte tak, že zde je i obchod s potravinami Mercator – ulice Cankarjev drevored). Určitě začněte den jako místní, dejte si kávičku a nasávejte přímořskou atmosféru. Poté pokračujte směrem do centra, kde minete podél moře promenádu tzv.rivu a palmovou alej, také zde nově sídlí od srpna 2018 Turistické informační centrum, dostanete se na hlavní izolské náměstí a to na Veliki trg, kde se nachází kostel svaté Marie Alietské. Pokračujete-li dále podél moře, zastavte se v místní rybárně, kde vás příjemně překvapí sortiment ryb, a také velký výběr těstovin a jiných dobrot, které se dají k rybě skvěle kombinovat. Za rybárnou začíná jedna ze dvou městských izolských pláží, bary, dětské hřiště, za nimi odbočte vpravo a vyjdejte se do mírného svahu k největšímu a nejkrásnějšímu kostelu v celé Izole. Kostel Svatého Maura bývá otevřený tak, jak se místním zlíbí, vstup je zdarma, interiér je okouzlující. Před hlavním vstupem do kostela stojí vysoká zvonice, která je taktéž volně přístupná turistům, takže ani zde se vstup neplatí. Pokud se vydáte zdolat přes 80 schodů, budou vás při svém zdolávání občas informovat tabule, že výstup je jen na vlastní nebezpečí. Určitě to za to stojí, výhled ze zvonice do okolí je nádherný. Zpáteční cestu zvolte dle libosti, jakoukoliv uličkou směrem k moři do centra. Určitě objevíte v centru dvě uličky a to Ljubljanskou a Koperskou, kde se to hemží různými uměleckými díly, umělci, dílničkami a obchůdky s vlastní tvorbou. V Izole se koná celé léto spousta festivalů, kulturních akcí, ale i zářijový triatlon I feel Slovenija Ironman, tak neváhejte a skošte do Izoly na kafe a koupačku.

 

Vyhlídková věž Vinarium Lendava

22.10.2018

Skvělým výletem pro Vás z termálních lázní Lendava (a nejen z nich, možná zde budete jen projíždět do termálů nebo k moři), bude příjemná procházka vinicemi do Lendavských goric na nejvyšší bod vinic a to na rozhlednu VINARIUM. VINARIUM dostalo svůj název podle okolních vinic, vinařů a vína, nachází se ve výšce 302 m.n.m., říká se mu také VINARIUM LENDAVA, PANONSKÝ MAJÁK nebo POMURSKÁ EIFFELOVA VĚŽ. Rozhledna byla otevřena teprve 2.9.2015, projektoval ji architekt Oskar Virag a Iztok Rajšter firmy Vires. Rozhledna je nejvyšší rozhlednou ve Slovinsku, měří 53,5 metrů, má přízemí a devět pater. Úplně nahoru se můžete dostat pokud zdoláte 240 schodů nebo vyjedete výtahem, tam na Vás čeká úchvatný výhled do 4 zemí a to Slovinska, Maďarska, Chorvatska a Rakouska. V přízemí se nachází pokladna, prodejna suvenýrů a kavárnička s vnitřním a venkovním posezením. Výstavba stála 1,8 milionu euro. Před rozhlednou jsou dřevěné stánky se skvělým vínem a dobrotami místních vinařů.

Jak se zde dostat pěšky? Od hotelu Lipa se vydáte směrem doprava k vinicím (supermarket Spar budete mít po lévé stran), na semaforu pokračujete pořád dále rovně, nikam neodbočujete, po pár metrech narazíte na podrobnou mapu, kde se lépe zorientujete, po několika stech metrech narazíte po pravé straně na hrnčířskou dílnu (lončarstvo), vy však pokračujete stále dále. Od hotelu k rozhledně to máte přesně  2 kilometry. Autem zde můžete také dojet a to z centra Lendavy nebo z jiných vesniček.

Více informací získáte na webových stránkách: www.vinarium-lendava.si

Zastavte se na sklenku dobrého vína nebo sektu - GORNJA RADGONA A DOM PENINE

22.10.2018

Máte dovolenou, není kam spěchat, udělejte si pauzu...a zastavte se na sklenku dobrého vína nebo sektu v Gornji Radgoni.
Pokud pojedete do oblasti Prekmurje nebo přesněji do termálních lázní Radenci, Banovci, Moravske Toplice a Lendava, neváhejte a určitě si udělejte zastávku v GORNJI RADGONI. Největším lákadlem pro milovníky dobrého vína a sektu bude DOM PENINE, který se nachází na ulici Jurkovičeva ulica 5. Pokud budete přijíždět z Rakouska z městečka Bad Radkersburg, přejedete přes most přes řeku Muru (hraniční přejezd, dnes se tu již kontroly neprovádějí), a asi 50 metrů za mostem odbočte hned vpravo u kavárniček, kde necháte zdarma na parkovišti auto. Poté se pěšky vydáte po schodech na ulici Juričova, kde najdete DOM PENINE. Můžete si zakoupit prohlídku s průvodcem a degustací nebo si uděláte degustaci vlastní. V obchůdku si můžete zakoupit vzorek vámi zvoleného vína či sektu od 1 Eur/1 dcl a více, pohodlně se posadíte a budete na barových stylových stoličkách či židličkách, které vypadají jako zvětšenina uzávěru sektu vychutnávat to nejlepší ze SLOVINSKA. V obchůdku, který je prakticky takovou podnikovou prodejnou, si můžete zakoupit víno a sekt za bezkonkurenční ceny. Nejznámější slovinské šumivé víno je vyráběno právě zde a nazývá se ZLATA RADGONSKA PENINA a SREBRNA RADGONSKA PENINA. Dále pak víno Traminac, Tigrovo víno, Radgonska radina, Sivi pinot, Sauvignon, Janževec a další. Dokonce i řidiči si mohou dopřát skleničku, neboť ve Slovinsku je dovoleno 0,5% alkoholu v krvi.


Více na www.radgonske-gorice.si, kde najdete aktuální otevírací dobu v týdnu, o víkendech a svátcích.

 

Na skok do Zagrebu

10.8.2018

Při cestě na prosluněný Jadran si udělejte pauzu a zastavte se v hlavním městě Chorvatska, v Zagrebu, česky Záhřeb. Ačkoliv jste z České republiky už urazili téměř 700 km, bude se Vám toto město zdát hodně povědomé. Je evidentní, že jsme kdysi byli jeden velký stát, Rakousko - Uhersko, což dokládá podobný architektonický styl. Stejně jako u nás jezdí centrem tramvaje, kavárny jsou plné turistů, na trzích se dohadují kupci s prodejci o ceně. Nejkrásnější výhled na město je z věže Lotrščak, která stojí na jižním okraji tzv. Horního města. Nejhezčí památkou je podle mě katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána. Kolem roku 1400 byli k její dostavbě povoláni řemeslníci z Prahy. Vzhledem k tomu, že jsme si do Zagrebu odskočili jen na chvilku (byli jsme ubytováni v termálních lázních Čatež ve Slovinsku, z Čateže do Zagrebu je to cca 40 km), neměli jsme u sebe chorvatské kuny, ale jen eura. A jak jsme záhy zjistili, ve většině místních podnicích eura ani platbu kartou nepřijímají. Až jsme natrefili na podnik v centru města, kde kromě toho že přijímali platební karty, podávali výtečnou kávu, a také nabízeli vynikající pivo značky San Servolo, které se vyrábí na Istrijském poloostrově, v městečku Buje. Jedná se o první istrijské domácí pivo, nepasterizované, nefiltrované.

NOVINKA - Bioterme Mala Nedelja ve Slovinsku

1.8.2018

V květnu 2018 jsme navštívili hotel Bioterme 4*, v městečku Mala Nedelja ve Slovinsku. Je to hotel na samotě u lesa, cca 30 min jízdy od lázní Radenci, můžete se k hotelu dostat i bez jízdy po slovinské dálnici. Hotel byl postavený v souladu s přírodou kolem něj, má přívlastek bio protože čerpají energii z vlastních solárních panelů, bio koutek v restauraci a hostům doporučuji třídit odpady a šetřit vodou. Kolem hotelu je moc pěkná příroda, lesy, vinice, pole. Hotel organizuje pěší výlety. Mají vlastní vinný sklep a organizuji ochutnávky vína od vinařů z blízkého okolí. V hotelu je i fyzioterapie a zubař.

Parkování je před hotelem zdarma, je možnost pronajmout stání v kryté garáži. Wifi u recepce a na pokojích je zdarma a signál je dostatečně silný. Hotel organizuje různé animace, jak pro děti, tak i pro dospělé, většinou ve slovinském jazyce.

Hotel je pěkný a vkusně zařízený, v tomto roce mají být otevřeny bazény v patře pouze pro hotelové hosty. Na patrech jsou masážní křesla na penízky. Polopenze v hotelu byla výborná a pestrá, tak jak je ve Slovinsku dobrým zvykem. Strava v bazénové restauraci ujde, jako všude v bazénových restauracích – takový fast food.

Pokoje jsou hezké, docela prostorné, vybavené dřevěným nábytkem z masivu, ošetřeným bio přípravky. Každý pokoj má klimatizaci a minibar. V koupelně je bio mýdlo a sprchový gel v ekologickém balení. V hotelu odpad třídí pro Vás. Ve sprchovém koutě je okno do pokoje, pro pocit soukromí se tam dají zatáhnout rolety. My jsme měli pokoj s vířivkou na terase – v hotelu jsou dva takové pokoje, oba v třetím patře. Na terase/balkonu je dřevěný zahradní nábytek.

Hotel má vnitřní a venkovní bazény, které, bohužel, nejsou propojené. Teplota vody ve vnitřních bazénech je 25,5 stupňů. Jsou tam dva menší a jeden větší bazén a dětské brouzdaliště. Venku jsou tři bazény s teplejší vodou, potom pomalá řeka a odpočinkový bazén. V létě je napuštěný i veliký plavecký bazén a velké dětské brouzdaliště. Lehátka a slunečníky jsou k dispozici jak u bazénů. tak i na zatravněné ploše kolem. Výhled z bazénů je na krásnou přírodu kolem.

Od bazénů se pak jde cestičkou přes turnikety do glamping sektoru. Nájezd pro auta a parkování mají zvlášť pro tento sektor. Hosté hotelu ani návštěvníci kouplaiště se sem nedostanou, pouze ubytovaní v glampingu, pomocí náramku. Areal je velice pěkný, všechno je ve dřevě. Vilky a stany jsou na stráni, s krásným výhledem na les přímo naproti. Dole je nový, venkovní bazén jen pro glamping. V areálu se dá pronajmout soukromá sauna pro 2 nebo 4 osoby.

Vilky jsou různě velké pro různý počet osob, jsou nové, mají kuchyňku a sociálku. Terasu mají velkou a pěknou s dřevěným nábytkem, některé mají dřevěné kádě (za příplatek) s termální vodou na koupel v termální vodě v soukromí. Hosté z vilek chodí na snídani nebo na polopenzi (záleží na balíčku) do hotelu, přes turniket.

Stany jsou velice pěkné, důležité je říct, že mají i podlahu i střechou, vítr je jen tak neodfoukne. Nábytek je dřevěný a každý stan má funkční kuchyň a koupelnu se záchodem. Hosté ze stanu mají v rámci balíčku snídani v hotelu, ale za příplatek jim ho mohou přinést do stanu v koši na piknik.

Mezi hotelem a glampingem je zatravněná FKK část na slunění.

Celkový dojem – krásný hotel, krásná příroda, krásný areál glampingu, dobrý pocit z šetrného a ohleduplného hospodaření hotelu. Škoda jen, že vnitřní a venkovní bazény nejsou propojené, a že se musíte, ať to chcete nebo ne, otužovat při přechodu z jednoho areálu do druhého.

 

Vodopad Savica/slap Savica

10.05.2018

Z četných přítoků Bohinjského jezera je nejvýznamnější říčka Savica.

Její vody se objevují na denním světle z podzemí doliny Triglavských jezer ve svislé stěně Komarče v podobě vodopádu Savica.

Je to nejčastěji navštěvovaný vodopád ve Slovinsku a po jezeře samotném je to druhá největší atrakce Bohinje. Toto okouzlující místo najdeme v Julských Alpách, v Triglavském národním parku a je zvídavým turistům poměrně snadno přístupné. Z vesničky Ribčev laz, kterou najdeme na východním konci jezera, pokračujeme asfaltovou silnicí po jižním břehu jezera směrem na Ukanc, kde je možné vyvézt se lanovkou pod vrch Vogel. My ale pokračujeme dále, lesem podél toku říčky až na konec silnice, kde najdeme horskou chatu Koča při Savici, prostorné parkoviště i dobře značený začátek udržované stezky k vodopádu.

Vodopád vyvěrá ve skále poté, co říčka teče podzemní jeskyní a ještě v podzemí se rozdělí na dva prameny. Mohutnější  padá z nadmořské výšky 836 m.n m. a je 78 m vysoký, druhý pramen vyvěrá o něco níže a je vysoký 45 m. Celý vodopád vytváří siluetu písmena A a nejfotogeničtější je na jaře, kdy je v říčce dostatek vody po tání sněhu.

Tady začíná svůj krátký tok řeka Savica, která se o něco níže vlévá do Bohinjského jezera a na jeho opačném konci jej opouští už jako Sáva Bohinjka, Ta pak po soutoku s řekou Sáva Dolinka vytváří nejdelší Slovinskou řeku Sávu.

Pojďme si ale místo dlouhého povídání toto místo prohlédnout. Cestu jsme si trochu usnadnili autem nebo autobusem, ale poslední třetinu je třeba zdolat vlastními silami upravenou stezkou a po schodech v lese. Setkáte se přitom s Triglavským národním parkem na vlastní smysly, neboť během 20 -30 minutové cesty tam překonáme převýšení přibližně 150-200 metrů a až si vychutnáme pohled, poslech a co bude třeba, vydáme se stejnou cestou zpět na parkoviště.

Za vstup na stezku k vodopádu je třeba na začátku zaplatit poplatek na údržbu stezky ve výši 3 EUR.

Slovinská dálniční známka a její výhody

Víte, že zakoupením týdenní či měsíční dálniční známky získáte mnoho výhod a volných vstupů na různé atrakce na Slovinsku?

Účtenkou za dálniční známku se Vám otevírají dveře do města Ptuj, kde se můžete pokochat zdarma na výstavě etnografických sbírek na ptujském hradě například tradiční karnevalovou maskou Kurent, jejíž výjimečnost uznalo i UNESCO. Také máte v Ptuji 1 vstupenku do nejstaršího vinného sklepa ve Slovinsku, kde můžete vyzkoušet nejlepší archivní vína.
Jako poslední zmínka bude historický kláštěr dominikánů ze 13. století, kde máte dokonce vstupenky volné dvě.

Pro více informací klikněte zde: https://www.slovenia.info/…/…/dalnicni-znamky-slovinsko/ptuj

Dalším městem, které stojí za Vaši návštěvu, je Maribor, a to nejen proto, že se tady nachází druhá největší slovinská univerzita, ale hlavně kvůli nejstaršímu keříku vinné révy, který má přes 400 let a má tu čest být zapsán v Guinnessově knize rekordů. I tady na Vás čekají volné vstupenky, a to hned ve dvou balíčcích: KULTURNÍ – 1 volná vstupenka do regionálního muzea v Mariboru a do Domu vinné révy, což je vinný sklep, informační centrum a expozice o vinařství v jednom.
Určitě Vás potěší i jedno jídlo zdarma ve vybraných restauracích společně s jedním kopečkem zmrzliny. 
Tento balíček zahrnuje i jednu volnou jízdu městským elektrickým vozidlem Maister.

AKTIVNÍ: Tento balíček zahrnuje jednu volnou jízdu kabinkovou lanovkou Pohorska Vzpenjača, dále také 1 jídlo zdarma ve vybraných restauracích i s jedním kopečkem zmrzliny a nesmí chybět volná projížďka centrem městským elektrickým vozidlem Maister.

Více informací naleznete zde: https://www.slovenia.info/…/dalnicni-znamky-slovins…/maribor

Další – a to dokonce 4 – volné vstupenky jsou na výstavu Expo krasové jeskyně Postojna, jež je nejnavštěvovanější krasovou jeskyní na světě. Tam i zpět Vás doveze podzemní vláček.
Nebo můžete mít 4 volné vstupenky do Predjamského hradu, který je nad jeskyní. Jedná se o největší skalní hrad na světě.

Pro více informací klikněte zde: https://www.slovenia.info/…/predjamsky-hrad-jeskyne-postojna

Jako poslední doporučujeme využít volný vstup do chráněného parku Lipica, kde naleznete přes 300 slavných bílých lipicánů. Zatímco vy se můžete procházet po hustě lemovaných alejích, i děti zde naleznou vyžití-je pro ně připraveno dětské hřiště. Také můžete navštívit výstavu historických vozidel či si smlsnout na 1 místním tradičním jídle zdarma.
Chcete se dozvědět více? Klikněte zde: https://www.slovenia.info/…/dalnicni-znamky-slovinsko/lipica

Cenu dálniční známky (týdenní/měsíční/roční), kde ji můžete zakoupit či kde na Vás čekají placené úseky, se dozvíte zde: https://www.skrblik.cz/…/dalnicni-znamka-slovinsko-cena-kd…/

 

 

Pojďme se vyhřát, aneb slovinské termální lázně

Slovinsko, země kterou většina z nás zná pouze jako zemi, kterou se projíždí do Chorvatska, se poslední dobou dostává do podvědomí lidí, kteří hledají relaxaci a poznávání v tomto krásném koutě střední Evropy.

Termální vody ve Slovinsku a především jejich léčivých účinků si cenili již staří Římané, kteří nechali vybudovat lázně. Od dob Římanů se toho hodně změnilo, a dnešní lázeňská střediska nabízejí kromě tradičních léčebných metod také moderní postupy, doplněné o wellness a estetické procedury.

Klientela, která jezdí do slovinských termálních lázní, zde nehledá pouze léčebné procedury, ale také poznání slovinských tradic a kultury, které může poznat při svých výletech po okolí. Jsou to rodiny s dětmi, ale především klienti v seniorském věku, kteří čím dál častěji využívají služby naší cestovní kanceláře Relax Adriatic, ke svým pobytům v termálních lázních ve Slovinsku. Svůj pobyt si můžete naplánovat dle libosti na vlastní dopravu, nebo se nechat hýčkat službami našich delegátek, které Vás při organizovaných pobytech ve Slovinsku doprovázejí. Klientům jen zbývá vybrat si lázně, které jim budou vyhovovat, jelikož každé lázeňské středisko je trochu odlišné a specializuje se na jiný druh zdravotních obtíží. Například lázeňské městečko Radenci, které možná znáte podle „Tří srdcí“, které mají tamní lázně ve znaku, se specializují na osoby po infarktech, po kardiovaskulárních operacích, problémy s oběhem dolních končetin, vysokým tlakem, ale také pacienty po mozkových mrtvicích.

Tyto lázně jsou specifické především svým spojením čtyř léčivých faktorů, a sice minerální vodou, termální vodou, léčivým bahnem a bioklimatem. Radenci na Vás možná svým altánem a kolonádou dýchnou nostalgickým šarmem, ale nenechte se zmást, jejich služby zahrnující od ubytování až po wellness centrum jsou na velice vysoké úrovni. Zejména díky lékařskému vybavení a týmu lékařských i lázeňských specialistů, kteří se o zdraví hostů starají 24 hodin denně.

Venkovní bazény jsou v areálu celoročně otevřené a příjemně je doplňují také kryté bazény, s vířivkami a jedním plaveckým bazénem. Všechny bazény, mimo plavecký a dětský, mají teplotu termální vody mezi 33 a 37°C. Nechybí zde ani šajnový svět, který návštěvníkům nabízí 5 druhů saun a venkovní vířivku. Pro aktivní sportovce, můžeme vedle čtyřhvězdičkového hotelu Radin, ve kterém naleznou i naši klienti střechu nad hlavou, najít tenisové kurty a v okolí nespočet cyklistických a turistických stezek.

Kulinářsky si hosté také přijdou na své, v hotelu je stravování formou švédských stolů, takže i ty nejmlsnější jazýčky mají velkou možnost výběru, od tradičních slovinských pokrmů, jako je slovinský „bograč“, nebo „potica“, až po klasické řízky J. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet také slovinské víno, které je v této oblasti známé, hlavně díky vinařství Kapela, a jejímu vyhlášenému Tramínci.

Jak vidíte, pobyt ve slovinských termálních lázních je relaxace pro tělo i duši.

PREKMURSKA GIBANICA                                                                            

Ingredience:

Křehké těsto

  • 20 dkg polohrubé mouky
  • 10 dkg másla
  • špetka soli
  • 1 dl studené vody
  • máslo na vymazání formy

- do mouky dáme nakrájené máslo a špetku soli a zaděláme těsto s přidáním studené vody. Můžeme přidat i vejce nebo mléko.

Tažené těsto

  • 90 dkg hladké mouky
  • 1 vejce
  • 1 lžíce oleje
  • špetka soli
  • vlažná voda na zadělání těsta

- do mouky uděláme důlek a přidáme ostatní ingredience a hněteme dokud těsto nebude vláčné.

Náplň se sýru „skuta“ (podobný tvarohu)

  • 1 kg sýru skuta nebo polotučného tvarohu z vaničky
  • 10 dkg cukru
  • 2 žloutky
  • 2 vanilkové cukry
  • trochu soli
  • 10 dkg rozinek
  • nastrouhaná kůra z citronu

- žloutky, cukr, vanilkový cukr a citrónovou kůru přidáme do tvarohu. Nakonec přidáme i namočené a vymačkané rozinky. Náplň rozdělíme na dvě části.

Ořechová náplň

  • 30 dkg mletých vlašských ořechů
  • 10 dkg cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 0,5 dl rumu

- mleté ořechy smícháme s cukrem a rumem. Rozdělíme na dvě části.

Maková náplň

  • 30 dkg mletého máku
  • 10 dkg cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • nastrouhaná kůra z citronu

- do mletého máku přidáme cukr, vanilkový cukr, citrónovou kůru a promícháme. Rozdělíme na dvě části.

Jablečná náplň

  • 1 kg jablek
  • 12 dkg cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • skořice
  • 10 dkg strouhanky

- jablka oloupeme a nastrouháme, přidáme cukr, vanilkový cukr a skořici. Promícháme.

Náplň z kysané smetany

  • 6 dl kysané smetany
  • 5 vajec

- z bílků uděláme pevný sníh. Pomalu ho přidáme do směsi, kterou jsem udělali ze žloutků a kysané smetany. Tuto náplň dáváme nahoru na každou náplň zákusku. Potřebujeme ji tedy rozdělit na devět části.

Na konec

·         25 dkg másla

- máslo rozpustíme a rozdělíme na devět části.

Postup:

Křehké těsto rozválet podle velikosti pekáče (čtvercový 40×35 cm nebo kulatý 30 do 35 cm, výška pekáče by měla být 7 do 9 cm). Pekáč vymažeme máslem, obložíme těstem a několikrát propíchneme vidličkou

Tažené těsto rozdělíme na devět kuliček, pomažeme olejem a necháme 30 minut odpočívat. Potom je rozválíme, každou pomažeme olejem, aby se na sebe nelepily a dáváme na sebe. Velikost taženého těsta musí odpovídat velikosti pekáče.

Dále: jeden plát taženého těsta dáme na křehké těsto, na to dáme polovinu tvarohové náplně, pokropíme rozpuštěným máslem a náplní z kysané smetany.

Potom dáme další plat taženého těsta, půlku ořechové náplně, rozpuštěné máslo a náplň z kysané smetany.

Další plát taženého těsta, půlka makové náplně, rozpuštěné máslo a náplň z kysané smetany.

Čtvrtý plát taženého těsta posypat strouhankou a obložit půlkou jablečné náplně, rozpuštěné máslo a náplň z kysané smetany.

Potom položíme pátý plát taženého těsta a všechno ještě jednou opakujeme (tvaroh, ořechy, mák, jablka)

Končíme devátým plátem taženého těsta, které pokropíme máslem a náplní z kysané smetany.

Gibanici potom víckrát propíchneme až na dno pekáče a pečeme cca 60 minut v troubě předehřáté na 200 C˚.

Po vychladnutí krájíme na pěkné čtverce. 

 

ŠTÝRSKÁ DÝŇOVÁ POLÉVKA

Asi ½ kg dýně (hokaido, máslové aj.) , 1 mrkev, 1 petržel, 1-2 středně velké brambory, 1-2 cibule, petrželová nať, olej nebo máslo, jogurt nebo kysaná smetana, krájená konzervovaná rajčata nebo rajská šťáva.

Na másle nebo oleji zpěníme cibulku a přidáme k orestování dýni, mrkev a petržel nakrájené na menší kostky. Po orestování zalijeme vodou, přidáme nakrájené syrové brambory, petrželovou nať a koření (sůl, trochu vegety, 2 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, špetku tymiánu, malou větvičku rozmarýnu)

Vaříme asi 20 minut a pak necháme zchladnout. Přidáme sterilovaná rajčata nebo rajskou šťávu a vše rozmixujeme. Pak přelijeme vše zpět do hrnce, přidáme jogurt nebo kysanou smetanu, dle chuti dosladíme, dosolíme a krátce převaříme. Možno podávat s nudlemi, opečeným chlebem, opraženými semínky….ale není nutné.

 

SAMOBORSKE KREMŠNITE

1. SMĚS

  • 10 ŽLOUTKU
  • 30 dag polohrubé mouky
  • 30 dag cukru
  • 3 vanilkové cukry
  • 2dl mléka

2. SMĚS

  • 12 dlmléka
  • 12 dlvody
  • 3 vanilkové cukry

3. SMĚS

  • 10 bílků
  • 20 dag moučkového cukru

 

Listové těsto

Upéct listové těsto na obracené straně plechu, který později použijete na formování kremšnit.

 

Příprava:

1. směs dobře vyšleháme

2. směs vaříme na mírném ohni, až se 2. směs vzkypí, přilijeme 1. směs a za míchání vaříme, dokud směs neztuhne jako pudink, cca 15 minut. Dbát, aby se směs nepřichytila.  Na konci z bílku a moučkového cukru vyšlehat sníh a pomalu zamíchat do vřelé směsi.

Do plechu dat upečené listové těsto a zalit ho horkou směsi.

 

1.      Varianta s listovým těstem nahoře: na horkou směs dát 2. upečené listové těsto a posypat moučkovým cukrem až kremšnite vystydnou.

2.      Varianta se šlehačkou a čokoládou: až směs na listovém těstě vystydne, dát na ní 1 – 1,5 tlustou vrstvu šlehačky a přelít čokoládovou polevou.

 

Specialita z ostrova Vis – VIŠKA POGAČA

Těsto:

-         60 dkg bílé (hladké) mouky

-         1 sáček sušených kvasnic

-         3-4 lžíce sojového oleje

-         špetka soli a pepře

-         cca 3 dcl vlažné vody

-         těsto zamícháme, uhněteme, přikryjeme a necháme kynout

Zeleninová směs:

-         60 dkg červené cibule nakrájené na plátky, necháme podusit na trošce olivového oleje, přidáme trochu soli, cibuli necháme změknout

-         poté se do cibule rozmačkají rajčata cca 25 dkg, dle chuti přidáme vegetu

Slaná ryba:

               -          jakákoliv slaná ryba (možnost nahradit i kuřecím masem)

 

Postup:

 

-         těsto rozdělíme na 2 části, na větší a menší

-         větší část těsta se vyválí a dá se na plech potřený olivovým olejem

-         okraje těsta zapleteme

-         na těsto poklademe zeleninovou směr a slanou rybu

-         menší část těsta znovu prohněteme, vyválíme a poté překryjeme náplň ze zeleniny a ryby, okraje těsta opět zapleteme

-         nahoře pomažeme olivovým olejem

-         celý vrch propícháme vidličkou, aby se nedělaly bubliny

-         necháme ještě kynout 20 min

-         poté pečeme v předehřáté troubě cca na 200 °C, cca 30-45 min, dokud není těsto zlatavé

 

BOGRAČ (guláš z oblasti Prekmurje)

- pro 5 osob potřebujeme:

350 g hovězí kližky

350 g zvěřiny

350 g vepřové plece

500 g cibule

25 g česneku

0,5 dcl oleje čí sádla

25 g mleté červené papriky

250 g rajčat

200 g papriky

500 g brambor

2 dcl červeného vína

bobkový list, tymián, rozmarýn,

pálivé papričky, sůl, pepř, kmín

Na sádle či oleji osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme mletou papriku a podlijeme vodou. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a koření a pomalu dusíme. Když je hovězí už napůl udušené, přidáme nakrájenou zvěřinu a potom i vepřové. Po 15 minutách přidáme nakrájenou zeleninu a brambory. Všechno dohromady vaříme do změknutí. Na konci bograč zahustíme dle potřeby. Dochutíme vínem a kořením dle chutí.

Bograč je pojmenován podle nádoby, ve kterém se vařil na ohni. V Prekmurje je tradice vaření bograče hotové umění. Každý má svůj vlastní tajný recept. Různé druhy masa (nejmíň tři druhy) dávají tomuto jídlu zvláštní chuť, kterou obohacuje i chuť brambor. Pro dobrý bograč je nutné mít hodně cibule i papriky (čerstvé a mleté), ostatní koření sou vždy kuchařovo tajemství.

 

POSOLANKA (SPECIALITA Z OBLASTI PREKMURJE)

KYNUTÉ TĚSTO:

  • přibližně 450 g hladké mouky
  • 2,5 dcl mléka
  • 50 g másla
  • 1 vejce
  • přibližně 25 g kvasnic
  • špetka soli

NÁDIVKA:

  • přibližně 1,25 kg tvarohu
  • trošku zakysané smetany
  • 4 vejce
  • nastrouhané jablka
  • cukr dle chuti

 

JEŠTĚ POTŘEBUJETE:

  • 2 dcl zakysané smetany

POSTUP PŘÍPRAVY:

Z přísad na těsto umícháme těsto, vytvoříme bochník a necháme jen v teple vykynout. Pekáč vymažeme máslem.

Mezitím, co těsto kyne si připravíme nádivku. Tvaroh rozdrobíme, přidáme do něj vajíčka, trošku zakysané smetany, trošku krupice, špetku soli a cukr dle chuti.

Rozválíme těsto o tloušťce 1 cm, dáme jej do formy a necháme ještě těsto několik minut kynout. Na těsto navrstvíme tvaroh a na něj pak nastrouhané jablka (vrstva nádivky je přibližně stejná jako tloušťka těsta).

Pečeme v předehřáté troubě na 180°C. Po vyjmutí z trouby potřeme zakysanou smetanou a necháme vychladnout.